Toplist

2015 04 18 Uklidme Česko

Krásný slunečný, i když trošku chladný den neodradil, ba možná i nalákal, dvaadvacet dobrovolníků, kteří přiložili ruku k dílu a odklidili drobný odpad okolo silnic. Ač jsem před samotnou akcí avizovala a věřila, že v Mezně a jeho okolí nejsou černé skládky, skutečnost byla jiná. Jednu objevil pan Pejša v lese u Žibkova. Společně s Honzou, Jiříkem a Haničkou Dvořákovými a také Pepou a Pepíčkem Pěknicovými ji zlikvidovali. Další skládka nás čekala u státní silnice u čekárny. Na tu jsem se vrhla já s Davčou. Jen těžko uvěřit, že někoho napadne vyhodit obsah spíže do příkopu u silnice. Ale bohužel i tací lidé se najdou. A tak jsme na jedné straně čekárny s Davčou nasbírali pytel plný domácích zavařenin. V čekárně nás čekala obrovská krabice zčásti naplněná odpadem a za čekárnou další skládka, tentokrát běžných plastů, papíru a lahví prázdných i poloplných záhadných tekutin. A aby toho nebylo málo, někdo si spletl příkop s autoservisem a odložil tam i dvě obrovské pneumatiky. Ty jsme statečně odvalili blíž k silnici, tedy my ne … v té době se k nám dvěma připojily paní Macháčková a paní Píglová, a ty se tohoto úkolu zhostily. A nejen to. Pomohly i se zbytkem skládky a teprve poté pokračovaly v původní trase (ke státovce a pak podél trati zpět).

Jak jsem již zmínila, i přes prudké ochlazení posledních dnů, se nás sešlo dost, mohli jsme uklidit okolo všech cest vedoucích z/do Mezna. Celou akci začali Alena a Karel Fraitovi, kteří vyrazili již dopoledne a uklidili část cesty z Mezna k nádraží. My ostatní jsme se sešli ve dvě hodiny a postupně vyráželi na trasu. Holky Mikulovy s mamkou vyzvedly psa a šly sbírat odpadky v Průhonu směrem k Lažanům a spojkou přes pole zpět k Meznu. Pavla Nováková s Evou Novotnou vyrazily ke Hvízdalce. Cestou sbíraly především rozpadlé plastové kryty, původně chránící nově zasazené stromky. Ilona Pejšová s Janou Hradilovou vyrazily směr Stupčice přes Jeřábek a spodem okolo hřbitova zpět. Nejvíc je zdržely odpadky u mostu nad Meznem. Jak jsem slyšela, Ilča se statečně vydávala za odpadky dál a dál ze svahu směrem ke kolejím. Práce to byla nekonečná a riziko pádu se zvětšovalo. Naštěstí včas vyhlásily konec tomuto místu a pokračovaly v cestě. A jako poslední skupina odešli Dáša, Míra a Terezka Kolací za doprovodu psího člena rodiny. Ti čistili cestu k Novému rybníku a okolo něj zpět přes Cihelnu. Největší nepořádek byl hned u Obecního rybníka. Postupem času se zde totiž odkrývá skládka, která tu kdysi bývala.

Okolo silnic naštěstí další skládky nebyly, ale i tak všechny skupinky naplnily na svých okruzích v průměru 3-4 pytle. Když se to vezme suma sumárum, tak jsme naplnili čtyřicet velkých plastových pytlů a těmi pak pět kontejnerů. No … na to, že to vypadalo, že okolo silnic téměř nic není, tak docela slušný úlovek.

Osobně jsem nadšená. Mé obavy, že ve dvě odpoledne budu před kulturním domem stát sama nebo s jedním či dvěma lidmi, se nenaplnily, třebaže se jednalo o novou a ještě k tomu úklidovou akci. Znovu jsem se přesvědčila, že v Mezně žijí skvělí lidé, kteří rádi pomohou a přiloží ruku k dílu. Díky moc všem zúčastněným. Doufám a věřím, že vás, stejně jako mě, hřeje skvělý pocit ze smysluplné práce.

A ještě jedno díky. Díky spolku Ekosmák, který s akcí „Ukliďme Česko“ přišel. Je mnohem lehčí připojit se, zvlášť když nás vybavili rukavicemi a pytli na odpadky.

za Mezeňák o. s. Iva Vančurová


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Příští akce